Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Svoboda projevu

Svobodně o svobodě. Bez cenzury. Jen my rozhodujeme, co se smí ještě říci a co ne. Můžeme se vyjadřovat ke všemu, co se děje okolo nás, k lidem a tomu, co udělali. Chtělo by toho více využívat a zbytečně nemlčet.

 

V naší republice je toto právo zakotveno v Listině základních práv a svobod, vzniknuvší na základě Všeobecné deklarace lidských práv a svobod.

Ve skutečnosti nikde není svoboda slova absolutní, je často omezována. Svobodou ostatních lidí, skupinou, státem. Většinou se nejvíce omezíme my sami, ve strachu před pomluvou -"Co by na to řekli?!". Málokdo řekne, co si doopravdy myslí. A málokdo si za tím dokáže stát. Tlak proudu je neúnosný. Jenže s proudem plave i leklá ryba, jen silný jedinec dokáže jít proti proudu.

Pokud naše názory a jejich prezentace někoho nebo něco uráží, zesměšňuje, přijde sankce v podobě např. nesouhlasu, pomluv, požadavku na odškodnění.

Jak se ukázalo v nedávné době, je velmi nebezpečné vyjadřovat se na účet islámské víry. Několik radikálních islamistů se rozhodlo, že svoboda slova Charlie Hebdo uráží jejich náboženství natolik, že napadli jejich redakci a zavraždili či zranili mnoho lidí. Nebudu tady rozepisovat více podrobností, jistě znáte tuto kauzu, ale jak se to mohlo stát? Jak to, že křesťané, Židé, budhisté, politici aj. zvládali posměšné karikatury či články s nadhledem a třeba i smíchem, ale někteří muslimové ne? V naší zemi je dlouhá a velmi oblíbená tradice v tom, zesměšňovat, kritizovat, karikaturovat katolickou církev a nikdy žádná řádová sestřička nešla ve jménu Ježíše Krista spáchat násilný čin.

.......

O deníku Charlie Hebdo byl již dříve natočen film s názvem Je těžké být milován tupci, který vypovídal mnoho o jejich boji za svobodu vyjadřování v zemi plné muslimů a lidí, kteří se bojí vyjádřit k tomuto problému pod strachem z toho, že budou nazváni xenofoby či rasisty. Stejně tak i u nás, každý je hned označen za nesnášenlivého a vlastenectví je považováno za nepotřebný a nechtěný přežitek. To, že jsem hrdá na svůj národ a chci zachovávat a zachovat jeho kulturní dědictví, odkaz, jazyk a historii do dalších let ze mě dělá zpožděnou a nemoderní holku, co je proti pokroku a multikulturalismu, resp. proti amerikanizaci naší kultury.

Snímek končí triumfálním vítězstvím rozumu nad iracionalitou a naznačuje, že celý proces byl důležitý nejenom pro obhajobu západních hodnot, kam patří i vtipy na účet autorit, ale byl velmi užitečný pro samu muslimskou komunitu, která konečně začalo mluvit o věcech, o nichž se doposud muselo mlčet. O kterých se mlčí a mlčet bude.

Myslím si, že by to byla zvláštní forma diskriminace, kdyby se nesmělo vtipkovat jen na účet muslimů. Mnoho lidí říká, že je neuctivé zesměšňovat tak citlivé věci jako víru a náboženství. Ale dobrá věc snese kritiku i karikaturu. Nic přece není dokonalé.

..........

Konkrétní příklad porušování práva na svobodu projevu je například kauza čínského disidenta Lioa Siao-pa, který se svým dokumentem bojujícím za svobodu projevu a demokratické principy v Číně Chartou 08, která byla přímo inspirována českou Chartou 77, navazuje na práci Václava Havla a ostatních, bojuje už od masakru na náměstí Nebeského klidu proti komunistické vládě.

Liou je literární kritik, momentálně politicky vězněný za kritiku režimu. Po udělení NC za mír (2010) bylo mnoho jeho příznivců zatýkáno a celkovým utužením represe dali čínští komunisté najevo nervozitu a mimoděk tím vlastně potvrdili, že činnost Lioa a dalších odpůrců režimu ve prospěch přechodu Číny k demokracii má smysl. V totalitních režimech jde vždy o umlčování inteligence a lidí bojujících proti krutému, nelidskému režimu šířící demagogii.

Charta 77 byla nepolitická občanská nezisková organizace v ČSSR, která vznikla na základě nesvobody projevu a jako kritika na vládu, která se zavázala k plnění občanských a lidských práv při podpisu KBSE  v Helsinkách. Mnoho jejich signatářů a sympatizantů bylo zatýkáno, vyslýcháno, a vláda proti nim a jejich rodinám či přátelům postupovala represivně. Sametová revoluce a svržení totalitní moci prokázalo účinnost této organizace, ta poté zanikla.

Charta 08 (čínsky???? ) je dokument z roku 2008, vznikl v ČLR a požaduje politické reformy a demokratizaci. Podaří se jim to, co u nás?

....

Současná společenská situace (o vojenské a politické situaci psát nechci a nehodlám, můj názor na to jistě není ještě zcela hotov)  v Rusku je  také podobná situaci v bývalé ČSSR, korupce, rozpad hodnot jako např. klasický model rodiny, nízká porodnost, mnoho potratů, podporování extremistů a především prohřešky vůči svobodě projevu ať už jednotlivců nebo skupin. Dívčí punková skupina Pussy Riot se svou tvorbou a projevem snažily poukázat na některé (snad i domnělé problémy), které jsou dle nich zaviněné vládou a pravoslavnou církví. 

Proto si za svůj cíl prezentace písně Bohorodičko, vyžeň Putina, vybrala moskevskou Katedrálu Krista Spasitele, aby její výstup byl co nejvíc provokující. 2 z 5 zúčastněných byly zatčeny (Marija Aljochinová, Naděžda Tolokonnikovová a později Jekatěrina Samucevičová), souzeny za výtržnictví, urážení věřících, organizovaný zločin a uvězněny na dva roky. Celý tento soudní proces byl velmi sledován a všude po světě se konaly akce schvalující či odsuzující tento čin.

V ČR čeští hudebníci uspořádali v Lucerně festival Už nám zase zavírají muzikanty. Demonstrace na jejich podporu byla i v Praze. Mnoho lidí ale jasně odsoudilo projev Pussy Riot či jejich sympatizanty (KDU-ČSL, Karel Schwarzenberg).

Můj názor je takový, že nikdo nemůže být souzen za svůj projev, avšak zdá se mi velmi nevhodné a trapné, jakým způsobem na sebe upozorňovaly. Provádět kontroverzní vystoupení na místě pro některé lidi posvátné. No dobrá, tak je chtěli vyburcovat a zasáhnout svého nepřítele, to ještě dokážu pochopit, ale ten způsob, bylo to laciné a prvoplánové, vulgární a hrubé. 

U nás je mnoho interpretů, kteří kritizují poměry v ČR. Například Xindl X, který hravě a velmi trefně charakterizuje některé fenomény naší republiky nebo raper Řezník, který byl dokonce souzen za svůj nesnášenlivý projev ve své písni vůči problémovým skupinám v ČR, protože údajně podněcovala k násilí proti nim.

Trestně nemůžou být stíhání, avšak už se to z různých důvodů stalo. Ať žije naše "svobodná" země! 

Autor: Anežka Matyášová | sobota 18.4.2015 23:22 | karma článku: 7,41 | přečteno: 299x
  • Další články autora
  • Počet článků 0
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 0x
Recese

Seznam rubrik